Dieta mleczna nieco kategorycznie narzuca swoje zasady. Z pewnością nie jest ona przeznaczona dla osób, które nie mogą się oprzeć uczuciu głodu. Ten harmonogram żywieniowy opiera się na spożywaniu posiłków, w których głównym składnikiem lub dodatkiem jest mleko. Niestety racje żywieniowe muszą zmniejszyć się aż o połowę.
Czas trwania diety wynosi tydzień, przy czym można ją przedłużyć do maksymalnie 10 dni. Zaleca się powtarzanie jej raz na miesiąc. Oczywiście ze względu na swoje właściwości, ten plan żywieniowy nie jest przeznaczony dla wszystkich. Toteż warto wcześniej się skonsultować z lekarzem, który dobierze menu odpowiednie dla naszego organizmu. Co prawda dieta zaspokaja zapotrzebowanie na wapń, witaminy i mikroelementy, lecz dostarcza również bardzo dużą ilość zwierzęcego białka. Dlatego należy zachować ostrożność.
Podkreśla się natomiast korzyści wynikające ze spożywania napojów mlecznych (kefiry, maślanki, jogurty naturalne itp.). Nie tylko wspomagają odchudzanie, ale też pomagają w uniknięciu nadciśnienia.
Głównym założeniem diety mlecznej jest spożywanie co najmniej jednego posiłku w ciągu dnia, na który składa się mleko, napój mleczny lub twaróg. Korzystnie odbijają się na naszym organizmie również buliony warzywne, kakao oraz miód. Należy wystrzegać się natomiast owsianek, płatków muesli i kaszki.
Przykładowy jadłospis
Dzień I - IV
Zalecane jest przygotowanie posiłku mlecznego według poniższego przepisu:
- 25 dag chudego sera białego
- 1 jogurt naturalny bez tłuszczu.
- 2 małe łyżeczki miodu.
Ser należy rozdrobnić, utrzeć na masę. Połączyć go z jogurtem i miodem i dokładnie wymieszać.
Ponadto do tego stosuje się napój z miodu: 0,75 szklanki wody niegazowanej mineralnej wymieszać z 1 małą łyżeczka miodu i sokiem z cytryny.
W pozostałe dni dietę można urozmaicić i nieco zmienić, ale należy zrobić to z należytą starannością.
Dzień V
- Rano, zanim wstaniesz z łóżka: 0,5 szklanki przegotowanej wody.
- Śniadanie: 1/4 litra mleka chudego z dodatkiem 1 małej łyżeczki miodu i kakao.
- Przekąska: pomarańcza lub grejpfrut, 1 litr wody - pij małymi porcjami.
- Obiad: 15 dag befsztyku z polędwicy wołowej (Ew. 20 dag gotowanej ryby z dodatkiem ziół i cytryny / 20 dag białego, chudego mięsa).
- 2 godziny po obiedzie: mały jogurt wymieszany z 1 małą łyżeczką miodu.
- Godzina 16.00: napój z miodu.
- Po godzinie 19.00: 0,75 litra bulionu warzywnego (bez soli) - należy wypić w 10-minutowych odstępach, a potem zjeść 3 talerzyki gotowanych jarzyn w 20-minutowych odstępach.
- Zanim położysz się spać: mały jogurt naturalny wymieszany z 1 łyżeczką miodu lub 1 szklanka napoju miodowego.
Dzień VI
- Rano, zanim wstaniesz z łóżka: staraj się jak najdłużej nie wstawać z łóżka i pij co 0,5 godziny w małych porcjach 1 i 1/2 litra wody, świeżo wyciśnięty sok z 2 grejpfrutów, 1 szklankę mleka z 1 łyżeczką kakao i miodu oraz 0,5 litra bulionu.
- Po południu: 1 mały jogurt z dodatkiem miodu.
- 2 godziny później: napój miodowy.
- Kolacja: 20 dag upieczonego pstrąga, małą miseczka zielonych warzyw, mały sos na bazie oliwy i wody.
- Zanim położysz się spać: mały jogurt naturalny z 1 łyżeczką miodu.
Dzień V
- Śniadanie: 0,5 litra wody, świeżo wyciśnięty sok z 1 grejpfruta.
- 15 minut później:: kakao, chude mleko, miód.
- Przed południem: 1 litr wody - należy pić po 1 szklance co 0,5 godziny.
- Obiad: 20 dag białego, chudego mięsa z piersi z kurczaka lub indyka ugotuj lub upiecz we folii - bez dodatku tłuszczu (Ew. 20 dag chudej ryby), sałatka z zielonych jarzyn doprawiona sokiem z cytryny.
- Godzina 15.00: kompot przygotowany z 2 jabłek lub suszonych owoców.
- Godzina 17.00-19:00: 1 szklanka napoju z miodu.
- Kolacja: jarzyny różne, trochę sosu z oliwy lub masła, 1 ziemniak ugotowany w łupce lub upieczony we folii.
- 1 szklanka jogurtu naturalnego z dodatkiem miodu lub napój miodowy
Jak widać na pierwszy rzut oka, dieta mleczna surowo określa i narzuca swe wymagania. Oczywiście wszystko może być dobre, jednak wtedy, gdy jest stosowane rozsądnie. Należy bowiem wiedzieć, że zbyt duża ilość spożywanego mleka może spowodować pogorszenie stanu naczyń krwionośnych, ograniczenie wchłaniania wapnia, czy reakcje alergiczne. Niekiedy może nawet skutkować zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na choroby cywilizacyjne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz